Ślub pod chmurką

0
1033

1Organizacja ceremonii zaślubin oraz zabawy weselnej w plenerze jest  interesująca alternatywa dla świętowania w sali weselnej. To propozycja dla par, które nie boją się odrobiny ryzyka i są gotowe na nieco więcej organizacyjnego zamieszania. Jak twierdzą ślubni konsultanci, w Polsce par gotowych na takie „poświęcenie” z każdym rokiem przybywa.

– Wielu z nas marzyło o ślubie w pięknej scenerii ogrodu czy nad brzegiem morza lub jeziora. – mówi konsultant ślubny agencji Wedding Partner, Tomasz Imienowski. – Jeśli dodać do tego letnią pogodę, to od razu staje nam przed oczyma scena jak z amerykańskiego filmu. Od 2015 roku łatwiej jest zorganizować ślub w plenerze, jednak nadal obejmuje to wiele formalności. Jednak jak to mówią: „ Dla chcącego nic trudnego”  – pociesza konsultant.

Jak dokładnie wyglądają kwestie prawne przy organizowaniu ślubu poza miejscami do tego przeznaczonymi?

– Jeszcze do niedawna śluby w plenerze odbywały się przy pomocy „urzędników-aktorów” – opowiada Agata Maziarz z zajmującej się dekoracjami ślubnymi firmy Dekori. –  Tylko nieliczne pary decydowały się na taki krok. Zawierały ślub w USC jedynie w obecności świadków, natomiast całą ceremonię powtarzały z gośćmi biorąc ślub w plenerze, gdzie aktor pięknie grał rolę urzędnika – dodaje konsultantka.

Na szczęście dziś mamy do czynienia z zupełnie inną sytuacją. Zmiany prawne, które nastąpiły przed rokiem, sprawiają, że organizacja ślubu cywilnego prawie w każdym miejscu staje się prosta i przyjemna. Koszt tej przyjemności to jednak dodatkowy tysiąc złotych. Jak tłumaczą urzędnicy, opłata ta jest konieczna, gdyż musi pokryć między innymi koszty dojazdu urzędnika i jego pobytu na uroczystości.

Osoby, które pragną wziąć ślub poza urzędem i spełniają warunku zawarte w starej wersji zmienionej ustawy, nie ponoszą dodatkowych kosztów. Warunki te zakładają, że któraś z osób znajduje się w szpitalu lub w zakładzie karnym. Może być też w szczególny sposób zasłużona dla miasta, w którym ślub się odbywa.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułŚlub z lotu ptaka
Następny artykułTajniki pierwszego tańca