Ślub humanistyczny

0
1471

Kościół czy urząd stanu cywilnego? Dla niektórych taki wybór to za mało. Aby uciec od sztywnych ograniczeń i sprawić, by ślubna ceremonia była naprawdę jedyna w swoim rodzaju, decydują się na ślub humanistyczny.

Dopiero od niedawna zyskują popularność, wciąż jednak nie każdy o nich wie. Są czwartą opcją, obok ślubu kościelnego, cywilnego i konkordatowego. Fascynują, ale i niepokoją. To rozwiązanie dla tych, którzy nie identyfikują się z żadną wiarą – choć nic nie stoi na przeszkodzie, by i wierzący sformalizowali w ten sposób swój związek. Czym właściwie jest ślub humanistyczny?

Pobierać się „po ludzku”

Podobnie jak tradycyjny akt małżeństwa, ślub humanistyczny to rytuał przejścia, w którym biorą udział przyszli mąż i żona. Tutaj jednak to oni są w centrum, a najważniejsze są ich pragnienia, ich miłość. Cała uroczystość koncentruje się na osobowości i indywidualności Pary Młodej. Dlatego każdy taki ślub jest inny, wyjątkowy.

Udzielają ich członkowie organizacji humanistycznych działających na całym świecie. Mistrz ceremonii, inaczej celebrans, pełni rolę urzędnika stanu cywilnego. Ślub taki może odbyć się wszędzie, gdziekolwiek tego zapragną Młodzi. Ceni się śluby w plenerze, na zamkach i we wszystkich miejscach, które z jakiegoś powodu są ważne dla Pary.

Ślub humanistyczny jest „skrojony” na potrzeby małżonków, co widać doskonale w przebiegu uroczystości. Młodzi wraz z mistrzem ceremonii ustalają ze szczegółami, jak ma ona wyglądać. Wybierają słowa, gesty, symbolikę, nie mówiąc już o muzyce i dekoracjach, które uświetnią wydarzenie. To swego rodzaju teatr, ale i artystyczny happening, którego reżyserami są przyszli małżonkowie.

Szczególna jest też przysięga. Ślub humanistyczny zrywa z tradycyjnymi formułami, pozwalając małżonkom uwolnić kreatywności i przyrzec sobie co tylko zapragną – o ile pozostaje to w zgodzie z duchem humanizmu Tu niezwykle istotne są wartości, takie jak przyjaźń, wzajemny szacunek, tolerancja, rozum, empatia. Granicą jest jednak wyłącznie wyobraźnia Pary Młodej.

Wielu zwraca uwagę na jeszcze jedną cechę wyróżniającą śluby humanistyczne. Otóż w ich przypadku nie musimy zdawać się na łaskę i niełaskę kogoś obcego. Jeśli mamy takie pragnienie, ślubu może udzielić nam nawet bliska osoba, członek rodziny czy przyjaciel. Wystarczy, że zarejestruje się jako celebrans w odpowiedniej organizacji humanistycznej. W naszym kraju jest to istniejące od 2006 roku Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów.

Na każdą kieszeń

Koszt przeprowadzenia samego ślubu mieści się w granicach kilkuset złotych, przeciętnie nie przekracza 400 zł. Tyle wynosi cena za prowadzenie i opracowanie scenariusza ceremonii. Może ona oczywiście różnić się w zależności od charakteru uroczystości. Nie zdarzają się wszak dwa jednakowe śluby humanistyczne.

Na życzenie Pary Młodej, celebrans może spełniać także niektóre funkcje konsultanta ślubnego. Zajmie się wówczas organizacją sali i innymi niezbędnymi elementami przygotowania do obrzędu. Należy się wówczas liczyć ze wzrostem ceny takiej usługi, którą ustala się z mistrzem ceremonii.

Bez formalności

Perspektywa zawarcia ślubu humanistycznego jest kusząca dla osób szukających nieszablonowości w ślubnym obrzędzie. Sprawdzi się, jeśli chcemy na ślubie dać popis swojej indywidualności, a urzędnik stanu cywilnego krzywo na to patrzy.

Ślub humanistyczny nie stwarza też przed małżonkami praktycznie żadnych wymagań formalnych. Z tego powodu może być rozwiązaniem dla planujących się pobrać osób tej samej płci lub rozwodników. Duży odsetek wśród takich uroczystości w Polsce to śluby między osobami różnych narodowości. Wówczas humanistyczny format ślubu może być kompromisem dla odmiennych kultur narzeczonych.

Pierwszy ślub humanistyczny odbył się w naszym kraju pod koniec 2007 roku. Ów nowy, zachodni zwyczaj to w Polsce wciąż ciekawostka, powoli jednak liczba humanistycznych uroczystości wzrasta. Zapewne dlatego, że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że tego rodzaju ceremonie w ogóle są odbywają.

Kwestie prawne

– Ślub humanistyczny nie jest uznawany przez polskie prawo kościelne ani cywilne.

– Może być poprzedzony ślubem w Urzędzie Stanu Cywilnego, lecz nie ma takiej konieczności.

-W pewnych miejscach, na przykład w USA i w Skandynawii, ślub taki posiada skutki cywilnoprawne takie, jak ślub tradycyjny

-Organizacje humanistyczne w innych krajach starają się, by również tam śluby humanistyczne zyskały sankcję prawną

Autor tekstu: Grzegorz Dzięgelewski

 
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWesel się w hotelu