Małżeństwo dookoła świata

0
904

5Zakochani łączą się w pary pod każdą szerokością geograficzną. Nie sposób jednak znaleźć dwóch kultur, w których uroczystości ślubne wyglądają identycznie.

Ślub buddyjski

Religia dalekiego wschodu jest dla pobierających się par niezwykle liberalna, a to dlatego, że Buddy nie ustanowił zasad dotyczących małżeństwa. Młodzi mają więc dużą dowolność. Poucza się ich jedynie, by wystrzegali się cudzołóstwa i rozwiązłości seksualnej.

Celem ślubu jest wspólne szczęście Młodej Pary, zawierając związek mogą się wszak nawzajem uzupełniać i dzielić troski. Kobieta i mężczyzna zamieszkują razem już od dnia zaręczyn, kiedy to obie rodziny ustalają szczegóły ślubu.

W wieczór poprzedzający uroczystość celebruje się pamięć przodków Panny Młodej. W modlitwie uczestniczą mnisi, a ma ona miejsce przy ołtarzu. Następnego dnia, z powodu braku sakramentu małżeństwa, związek zostaje zalegalizowany w Urzędzie Stanu Cywilnego. Ewentualne wątki religijne pojawiają się później, podczas wizyty Młodych w świątyni. Tam proszą oni o błogosławieństwo lamę i wysłuchują jego mądrości. Nowożeńcom błogosławią też rodzice, ale dopiero, gdy ślubują sobie uczciwość i wierność i zapalą kadzidła u stóp posągu Buddy.

Przyjęcie weselne buddystów bywają różne, huczne lub kameralne. Szczegóły będą zależały od kraju ich zamieszkania. Zazwyczaj Para Młoda kontynuuje tradycję, w których się wychowała.