Ekośluby, czyli z troską o środowisko

0
822

3Dbać o rodowisko można każdego dnia. Niektórzy czynią to jednak z taką pasją, że z ochrony przyrody zrobili motyw przewodni swojego wesela. Poznajcie ekośluby.

Green Wedding, czyli idea znana u nas jako ekoślub, przywędrowała na kontynent europejski ze Stanów Zjednoczonych. To zaskakujący, a do tego modny pomysł na to, jak przypomnieć gościom o ekologicznym życiu nawet w tak ważnym dla nas dniu. Ślub taki nie różni się zasadniczo od zwyczajnego oprócz kilku szczegółów, które czynią uroczystość bardziej przyjazną dla środowiska.

Wesele na zielono

Ekoślub najlepiej zorganizować wiosną lub latem. Wówczas łatwiej – i taniej – zdobyć potrzebne nam produkty i materiały, a my możemy być bliżej natury, która budzi się do życia. Chłodniejsza pora roku również wchodzi w grę, ale trzeba się w takim wypadku liczyć z większymi wydatkami.

Zielone wesele powinno odbyć się „pod chmurką” i w świetle dnia, dla oszczędności energii elektrycznej. Dobrym miejscem na tego typu imprezę będą ogród lub park, leśna polana, a nawet ogród botaniczny.

Warto, by miejsce ślubu było dla gości łatwo dostępne i by można było do niego dojechać bez generowania dużej ilości zanieczyszczeń. A może zasugerować gościom przyjazd rowerami? Informacja ta powinna być zawarta w zaproszeniu elektronicznym lub na ekologicznym papierze.

Dekoracje? Tylko zieleń! Wykorzystajmy naturalne rośliny i tkaniny, a źródłem światła niech będą świece – bardziej ekologiczne i tworzące przyjemny nastrój.