Ekskluzywny samochód, który dowiezie Parę Młodą na ślub, to coś, co z pewnością zrobi wrażenie na uczestnikach ceremonii.

Firmy oferujące wynajem ślubnych pojazdów coraz bardziej urozmaicają swoje oferty, aby każdy klient mógł znaleźć coś dla siebie. Jest więc w czym wybierać. Wśród Nowożeńców dominują dwie szkoły: jedni wolą zabytkowy pojazd z klasą typu retro, inni chcieliby zjawić się na swoim weselu w nowoczesnej limuzynie.

Najczęściej Młodzi decydują się na limuzynę z kierowcą. W przestronnym wnętrzu pojazdu jest dużo miejsca dla pasażerów, więc suknia Panny Młodej nie pogniecie się i cała kreacja powinna przetrwać podróż nienaruszona. Limuzyny kojarzone są ponadto z luksusem i przepychem, a któż nie chce czuć się w dniu swojego ślubu luksusowo?

Jeśli interesuje nas samochód w stylu retro, powinniśmy możliwie wcześnie zainteresować się jego wyborem i dokonać rezerwacji z odpowiednim wyprzedzeniem. W przypadku tych wzbudzających największe zainteresowanie, powinniśmy zawrzeć umowę nawet na pół roku przed terminem wesela. Zabytkowe auta są bowiem na ślubach coraz popularniejsze, a kolejka do ich wynajmu zwiększa się z roku na rok.

Polacy lubią przejechać się do ślubu kultową Warszawą, a ci, którym marzy się odrobina zachodniego wyrafinowania, wybierają Rolls Royce’a lub Bentleya. Pary decydujące się na starego Forda Mustanga docenią romantyczny klimat, który stwarza ten pojazd. Autem, które dobrze sprawdzi się w cieplejszych miesiącach jest natomiast kabriolet, ze względu na jego charakterystyczną budowę.

BMW, Audi, Mazda czy Lexus to współczesne marki samochodów, które są przez Narzeczonych wybierane najczęściej. Ślubne auto jest prawie zawsze w kolorze czarnym – dzięki temu nie tylko wygląda bardziej elegancko, ale też podkreśla powagę uroczystości.

Kwestia kosztów

Wynajmując samochód ślubny, zwykle decydujemy się na jeden z dwóch najczęściej dostępnych modeli cenowych. Albo płacimy za każdą godzinę najmu – zwykle jednak za minimum trzy godziny – , albo uiszczamy ustaloną kwotę za cały dzień używania pojazdu. W większości przypadków lepiej sprawdzi się model pierwszy, zwłaszcza gdy zarówno ślub, jak i wesele organizowane są niedaleko od miejsca zamieszkania Młodych. Jeśli część rozrywkowa zaślubin odbywa się z dala od kościoła lub urzędu i podróż może się przeciągnąć, warto rozważyć drugi model cenowy.

Zabytkowe modele i limuzyny wynajmiemy za ok. 250 złotych za godzinę, co najmniej o połowę więcej przyjdzie nam zapłacić tym, którzy wybiorą cadillaka. Jeśli Młodzi wymarzą sobie konkretny model, który jest niedostępny w Polsce, wypożyczalnie starają się zwykle spełniać ich zachcianki. Koszty sprowadzenia samochodu na ślub z zagranicy są jednak wysokie i sięgają 10 tys. złotych.

Dla oszczędnych

Jeśli trudno nam dopiąć budżet weselny, możemy spróbować oszczędzić trochę na ślubnym samochodzie. Niektórzy Państwo Młodzi nie potrzebują limuzyny, a wystarczy im zwykły samochód trochę lepszej klasy z wypożyczalni aut. Jeszcze tańszą opcją jest popytanie rodziny rodziny i znajomych. A nuż ktoś dysponuje ciekawym autem, które zgodzi się na ten niezwykły dzień użyczyć?

Bywa też, że ślubie luksusowy samochód – i wydatek, które trzeba z jego tytułu ponieść – może być na ślubie wręcz zbędny. Sytuacja taka może wystąpić na niektórych ślubach tematycznych – na przykład na ślubie w stylu ekologicznym, podczas którego Młodzi przyjeżdżają do kościoła na rowerach. Nie zawsze więc auto czy bryczka to jedyne rozwiązanie.